Czym kierować się przy wyborze fotografa ślubnego?

Większość Par Młodych nie wyobraża sobie nie mieć pamiątki ze swojego najważniejszego dnia w życiu w postaci zdjęć. Po ślubie wspominamy dobre jedzenie, świetną zabawę przy profesjonalnej oprawie muzycznej,dekoracje, salę weselną itd. Jednak z tych wszystkich atrakcji, to zdjęcia będą namacalną pamiątką. Do nich wracamy po latach i z sentymentem oglądamy każdą fotografię.

Przedstawię kilka rad, przydatnych przy wyborze fotografa ślubnego.

Obecnie na rynku jest wielu fotografów ślubnych. Poszukiwania wymarzonego fotografa ślubnego warto zacząć już rok przed datą ślubu. Jeśli planujecie ślub w czerwcu, lipcu lub sierpniu wielu fotografów ma te terminy zajęte na długo przed ślubem. Jeśli chcecie mieć pewność, że Wasz fotograf ma wolny termin polecam skontaktować się z nim jak najszybciej.
Szukamy fotografa pytając znajomych, przeszukując portale ślubne i zazwyczaj w pierwszej kolejności kierujemy się ceną. Pary mają ustalony budżet i w jego obrębie poszukują fotografa. Zakres cenowy jest zróżnicowany : zaczyna się od 1000 zł, kończy nawet na 10.000. W każdym z tych przedziałów cenowych możemy trafić na człowieka z pasją i profesjonalnym podejściem do klienta, świetnym portfolio, ale możemy także trafić na osobę niedoświadczoną, nie znającą się na fotografii.

Jak poznać profesjonalistę?
Przede wszystkim porównajmy portfolio różnych fotografów. Skupmy się na tym, czy zdjęcia są zróżnicowane. W każdym dobrym reportażu pojawiają się detale, ale także szerokie ujęcia. Należy zwrócić uwagę na jakość zdjęć. Po czym poznać, że zdjęcia są dobre? Ostrość, kolory, jasność, to jak wyglądają twarze na zdjęciach, czy są odpowiednio naświetlone, a kolor skóry nie odbiega od naturalnego, tzn. czy nie wpada np. w niebieski czy zieleń. To wszystko świadczy o jakości sprzętu oraz umiejętności fotografa i są to bardzo ważne elementy fotografii. Zdjęcia w portfolio fotografa powinny pokazywać emocje, radość, łzy i skupienie. Każdy fotograf ma swój styl. Warto zastanowić się w jakim klimacie podobają nam się zdjęcia i wybrać fotografa, którego wizja artystyczna odpowiada naszym potrzebom oraz poczuciu estetyki. Przeglądając oferty trafiamy na różne pakiety. Zastanówmy się, ile zdjęć będzie nam tak naprawdę potrzebnych. Przykładowo jeśli fotograf proponuje 1000 obrobionych zdjęć, zastanówmy się  czy chcemy je wszystkie oglądać i czy aby na pewno wszystkie będą starannie wyretuszowane. Może warto wybrać mniej, ale starannie wyselekcjonowanych fotografii?

O co pytać fotografa?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na fotografa musimy podpisać umowę. Jest to zabezpieczenie dla dwóch stron. Na umowie mamy jasno napisane ile zdjęć dostaniemy, w jakim formacie oraz jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia. Nigdy nie zgadzajcie się na usługę sfotografowania Waszego wesela bez umowy. Jeśli planujecie ślub kościelny, zapytajcie fotografa o pozwolenie na fotografowanie w miejscach sakralnych.
Przed spotkaniem poproście, aby fotograf przygotował dla Was albumy i fotoksiążki, aby na spokojnie obejrzeć jego prace oraz cały reportaż ślubny.
Koniecznie ustalcie zakres fotografowania. Profesjonalny fotograf wie, jakie są najważniejsze momenty i z pewnością je wszystkie uwieczni. Jeśli jednak macie jakieś dodatkowe wymagania czy atrakcje koniecznie poinformujcie o tym. Fotograf sam się nie domyśli, że chcecie na zdjęciu np. tył krzeseł na których siedzicie.
W umowie powinien być także zapis o posiłkach podczas wesela, czyli zapewnienie stolika i tzw. talerzyka dla usługodawcy. Innym ważnym elementem jest ustalenie kosztów dojazdu lub ewentualnego noclegu. Jeśli planujecie także zdjęcia plenerowe, ustalcie ich charakter oraz miejsce. Fotograf z pewnością zaproponuje Wam różne ciekawe miejsca na sesję plenerową.

Podsumowując, kto pyta nie błądzi. Przy tak ogromnej ilości ofert fotografii ślubnej na rynku, warto zrobić rozeznanie i zdecydować się na osobę, która w pełni odpowiada naszym wymaganiom. Co więcej, należy wybrać takiego fotografa, który bez problemu zrealizuje nasze wizje lub podpowie co zrobić , by te najważniejsze momenty uchwycić jak najlepiej.

Pozdrawiam

Inspire Fotografia